Menu Zamknij

Zalety łazienki i kuchni w zabudowie

Urządzanie wnętrz to proces, który wymaga od nas przemyślenia każdego kolejnego zakupu oraz zaplanowania przestrzeni w taki sposób, aby była ona nie tylko ładna, ale także komfortowa w użytkowaniu. Z racji tego, że wiele mieszkań i domów nie może pochwalić się zbyt dużym metrażem, konieczny może być wybór mebli tworzonych na wymiar. Jeżeli natomiast nie chcemy tworzyć wizualnego chaosu, w tym przypadku także warto rozważyć zabudowę poszczególnych elementów. W ten sposób łatwiej jest nam zachować porządek. Ale jakie szczególne zalety będą miały łazienki i kuchnie w zabudowie?

Aranżacja kuchni i łazienki

Planowanie przestrzeni domowej musi przebiegać z udziałem wszystkich domowników. Warto brać pod uwagę zdanie każdego członka rodziny, ponieważ wnętrza powinny pozostać komfortowe w użytkowaniu dla wszystkich jego użytkowników. Szczególną uwagę należy zwrócić na kuchnię oraz łazienkę. To właśnie te dwa pomieszczenia okazują się niezwykle ważne, a jednocześnie bywają też najbardziej kosztowne w ich wykańczaniu. Podwyższona wilgotność sprawia, że wybierane meble i sprzęty muszą być odporne na tego rodzaju warunki. Pamiętajmy, że w kuchni spędzamy dużo czasu podczas przygotowywania posiłków, natomiast łazienka bywa naszym miejscem relaksu po ciężkim dniu.

Tutaj należy podkreślić, że aranżacja małej kuchni i łazienki bywa nieco trudniejsza ze względu na ograniczoną powierzchnię użytkową. W takim przypadku wiele osób decyduje się na zabudowę meblową tworzoną na zamówienie przez stolarza. Podczas przygotowywania projektu możemy uwzględnić nasze potrzeby i zadecydować, które rozwiązania będą dla nas najlepsze. Zazwyczaj decydujemy się na kuchnię w zabudowie bądź łazienkę. Dobieramy wielkości szafek, dopasowujemy do nich fronty oraz blaty. Ale czy takie rozwiązanie ma jakieś szczególne zalety?

Zalety kuchni w zabudowie

Zabudowa kuchenna okazuje się mieć wiele zalet. Nie tylko sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach, ale jest też odpowiednia w przypadku tych wnętrz, których właściciele zwracają szczególną uwagę na zachowanie nienagannego porządku. Najważniejszą cechą takiej zabudowy jest możliwość dopasowania jej wedle własnych preferencji. To my decydujemy, które elementy pozostaną na widoku, a które zostaną ukryte za frontami szafek czy szuflad. Jeżeli potrzebujemy niemałej powierzchni do przechowywania, to z łatwością wykorzystamy każdy wolny centymetr.

Nie da się ukryć, że utrzymanie porządku w kuchni bywa trudne. To tutaj przygotowujemy potrawy, a niekiedy spożywamy też posiłki. Dlatego im więcej pustych blatów, które w zaledwie jedną chwilę możemy posprzątać, tym lepiej. Dodatkowo zabudowa sprzętów (na przykład lodówki czy zmywarki) ograniczy ich szybsze brudzenie i zapobiegnie osiadaniu na nich kurzu.

Zalety łazienki w zabudowie

Coraz więcej osób decyduje się również na łazienki w zabudowie. Tutaj wilgotność powietrza jest znacząco podwyższona, przez co niektóre przedmioty mogą ulec uszkodzeniu. W miarę możliwości staramy się usunąć z pola widzenia nie tylko środki chemiczne, ale także kosmetyki, które lepiej przetrzymywać w zacienionym miejscu, co ograniczy ich szybsze psucie.

Zabudowa łazienkowa to połączenie estetycznego wyglądu z funkcjonalnością. Z łatwością zaprojektujemy takie fronty, które pozostaną wręcz niewidoczne. Otwieranie na wcisk pomoże nam zrezygnować z umieszczenia wystających uchwytów. W łazience często przechowujemy takie rzeczy, które niekoniecznie dobrze prezentują się na widoku. Będzie to między innymi suszarka na ubrania, mop z wiaderkiem czy inne przedmioty pomocne nam podczas sprzątania. Najlepiej będzie ukryć je właśnie w stworzonej na wymiar zabudowie.

Nie można zapominać też o tym, że ukryte w szafkach urządzenia będą mniej narażone na negatywny wpływ wilgoci. Mowa tutaj nie tylko o suszarkach, prostownicach czy lokówkach, ale także sprzętach większych gabarytów, takich jak na przykład pralka.

Pralka w zabudowie – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Decydując się na zabudowę poszczególnych elementów w domu, warto rozważyć także ukrycie takiego sprzętu jak pralka. Dzięki temu zachowamy większą spójność w urządzanym wnętrzu. Warto pamiętać jednak o tym, aby wybierać urządzenia, które idealnie się do tego nadają. Ale w jakich pomieszczeniach możemy umieścić zabudowaną pralkę? Tutaj najczęstszym wyborem jest oczywiście łazienka, jednak nie jest to jedyne miejsce, które okaże się w tym przypadku odpowiednie.

Pralka w zabudowie równie dobrze sprawdzi się także w kuchni. Jeżeli zachowujemy ciągłość blatów roboczych, to ukryty w szafce sprzęt nie będzie wprowadzał w pomieszczeniu chaosu. Jeżeli natomiast zarówno przestrzeń łazienkowa, jak i kuchenna nie dają nam takich możliwości, warto rozważyć umieszczenie pralki w przedpokoju.

Jaka pralka w zabudowie jest warta uwagi?

W ofercie marki Electrolux również dostępne są pralki w zabudowie. Może być to model o pojemności 7 lub 8 kg. Warianty z serii SteamCare 700 wyróżnia przede wszystkim system, który pod koniec każdego prania kieruje do bębna parę. Dlaczego jest to tak istotne? W ten sposób możliwe jest zmniejszenie widocznych zagnieceń nawet o jedną trzecią.

Ale pralki SteamCare 700 to również ochrona tkanin w codziennym praniu dzięki funkcji SensiCare. W tym przypadku urządzenie automatycznie dobiera parametry do wielkości załadunku. Umożliwia to skrócenie czasu prania, a także oszczędność w przypadku zużycia wody czy energii.